Honlap
Fel
Pályázatok
Kiadványok
Feladatlapok
Képtár
Archívum

 

2008                                             Gyermekeknek részletesebben


MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA

(július 21 .)                                                                                                                                                                

 

   


SZOBROK A KERTBEN

Varga Éva szobrászművész munkáihoz  (május 17 .)                                                                                       

 

     

 

 ?  Figyeljétek meg, milyen formákat mutatnak a szobrok! Milyen hasonlóságok és különbségek figyelhetőek meg közöttük? Milyen a kapcsolatuk egymással és a környezettel? Véletlen-e az elhelyezésük? Hogyan illeszkednek a kert egyéb tárgyaihoz, növényeihez? Hol lehetne még felállítani őket? Milyen az anyaguk? Mi a legfeltűnőbb különbség a szobrok és a kert növényeinek anyaga között?

 

  !  Készítsünk időtálló anyagú, kertben elhelyezhető szobrot! A szobrok elkészítéséhez olyan anyagokat válassz, amelyek nem nagyon károsodnak az időjárás viszontagságai miatt! A szobor formája utaljon a kert növényeinek, élőlényeinek formavilágára. Mielőtt hozzálátsz, válasz ki egy szobor számára megfelelő helyet a kertben, és tervezéskor vedd figyelembe annak adottságait. Egy másik lehetőség, hogy a szobor elkészülése után választasz helyet számára, miután a kert több részén is kipróbáltad a felállítását. Milyen szempontok alapján döntesz?

 


ZOOMOLÓS JÁTÉK

Demo foglalkozás a Műcsarnok Lipcse-jelenség kiállításán Matthias Hoch munkáihoz  (május 9 .)         

 

   

 

                                                                       Matthias Hoch fotográfiái                                                                    

                              

                                                                                                                                                                                     

 

 ?  Ismerős a ZOOM szó számotokra? Mit jelent? (ráközelítés) Mikor használjuk ezt a kifejezést? Kik használják legtöbbet? Ráismertek, mi van a fotón? Honnan fotózta ezt a képet az alkotó? Mennyire közel állt tőle? Miért nincs a fotón az egész ház? Mit csinált az objektívvel?

Miket látunk még a képeken? Látjuk ezeket biztosan, vagy csak kikövetkeztettük? Van itt szerepe, jelentősége az eredeti építménynek? Miről szól akkor ez a kép? Mond saját szavaiddal! (formák, részletek, ívek, színek, vonalak, ritmusok) Adjunk a képeknek új címeket! (Pl.: Elhajló sík, Átlós forma, Csíkok a térben, stb.)

 

  !  Fényképezőgép hiányában, más keresőt kell találnunk! Próbáljuk ki az átlátszó CD tokokat erre! Nézzünk rajta át úgy, mintha a fényképezőgép keresőjén vagy kijelzőjén át látnánk, keresnénk a témát. A téma pedig a legyen a Műcsarnok belseje, az egész kiállítótér! (Otthoni játék esetében, a lakásod belseje.) Keressünk kiemelésre, közelítésre, felnagyításra érdekes, szokatlan részleteket! Zugokat, sarkokat, falrészeket, stb. Rajzoljuk ezeket bele kereteinkbe! Nem kell azonban, hogy felismerjük mit találtatok, hogy mi van a rajzotokon. Hiszen ez a játék arról szól, hogy apró részleteket fontossá teszünk!

 


VÉLETLEN ShÓw

Gyenis  Tibor képzőművész "Nem bízok semmit a véletlenre" című munkájához (május 3.)                       

 

   

 

 ?  Gyenis Tibor képén van egy érdekes szó: véletlen.. Mi az hogy véletlen? Milyen az, ha valami véletlenül történik? Tudnátok véletlen eseményekre példát hozni az életetekből? A kiszóródó cukor repülőgépformákat vett fel. Mit jelent ez a mondat a képen: Nem bízok semmit a véletlenre. Mi a szerepe a véletlennek a műalkotásokban? A művész mindig mindent úgy csinál, ahogy akarja? A szomszédos képeken, más művészek alkotásain keressünk véletleneket, amikor az alkotásba a véletlen is besettenkedett.

 

  !  Ne bízzunk semmit a véletlenre. Próbáljuk meg kordában tartani a kiszóródó sót. A magatokkal hozott tálcán szórjátok szét a sót! Milyen eszközöket tudnánk most itt hamarjában kitalálni, megcsinálni, hogy a lehető legkevesebbet szóljon bele a véletlen a munkátokba. Mi van akkor, ha adunk a véletlennek is játékteret? Kísérletezzetek! Műalkotásaitok nem lesznek maradandóak, de lefényképezzük őket.

 


KISVÁROS

Ámos Imre képzőművész kiállításához (április 19.)                                                                                             

 

 

 ?  Nézzétek figyelmesen Ámos Imre gyönyörű rajzait, figyeljétek meg vonalainak sokféleségét, kifejező erejét! Hogy tudnánk beszélni arról milyenek a vonalak, hogy viselkednek? Hogyan tudnánk leírni őket? Egyenes, határozott, lendületes, kusza, kanyargós, piszmogó, szakadozott, bátortalan, keresgélő. Mintha emberi cselekvések lennének.  

 

  !  Gyönyörű kis városka tele készen megkomponált témákkal, öreg, szűk utcácskák régi kapualjak és gyönyörű elhagyott romladozó templom, valami furcsa légkörrel telítik ezt a helyet. Olvashatjuk a kiállításon Ámos Imre gondolatait Szentendréről. Rajzoljátok meg ezt a bennetek élő furcsa légkörű kis várost, annak egy-egy részletét. Figyeljetek a vonalaitok sokféleségére és kifejezőerejére. Figyeljetek egymás munkáira, a rajzokat majd egymáshoz illesztjük, hogy egy egész város legyen belőle. Elrendezésükhöz majd kérem a Ti segítségeteket.

 

     

 ?  Gyönyörű kis városka tele készen megkomponált témákkal, öreg, szűk utcácskák régi kapualjak és gyönyörű elhagyott romladozó templom, valami furcsa légkörrel telítik ezt a helyet. Olvashatjuk a kiállításon Ámos Imre gondolatait Szentendréről. Figyeljük meg, milyen módon éreztetik ezt a furcsa légkört, hangulatot a festmények? Mitől válik számunkra egy utca hangulatossá? Figyeljétek meg milyen témákat, formákat választ és milyen színeket használ a festő?  

 

  !  Építsünk közösen egy régimódi, hangulatos kisvárost! Külön-külön fessük meg házsorokból álló utcáit, különleges épületeit, kapualjait, stb.  Az így elkészült részletekből alakítsunk ki kanyargó utcákat, tereket, egy egész várost. Próbáljunk ki több összeépítési variációt! Kísérletezzünk ne csak sík, hanem emelkedő, süllyedő alapokkal is! Tegyük munkánkat hangulatosabbá érdekes megvilágítással, zene- vagy énekszóval.

 


 

A BŰVÖS KEMENCE ÉS A CSODAJÁRGÁNY

Kunkovács László fotóművész kiállításához (március 8.)                                                                                

 

   

 

 ?  Nézzetek körül a teremben és állapítsátok meg: milyen időket idéznek meg a fotográfiák? Mennyire ismeritek a népi világot, például a népmesék világát? Figyeljétek meg azokat a dolgokat a képeken, amelyek ma már ritkaság számba mennek, szinte ismeretlenek! Miket találtok? (Építmények, szerkezetek, érdekes járgányok, mágikus jelek, gödörkutak, stb.) Milyen anyagból készültek ezek? Vajon kik készíthették őket? Milyen a formájuk, felépítésük? Ma találkozhatunk-e ilyenekkel? Melyik mesél neked; melyiknek lehet érdekes története számodra?

  !  Játszunk a képekkel mesét! Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy öregember és egy öregasszony, akik nagy szegénységben éltek. Az öregasszony nagyon szépen pingált. Kipingálta a házfalát virágokkal, madarakkal, az ólakat mágikus jelekkel. Így pingált magának egy fiú és egy leánygyermeket is, akik megelevenedve elindultak szerencsét próbálni, a szegénységet megváltani. Útjuk során találkoztak a bűvös kemencével és használtak egy csodajárgányt is........ Hogyan történt tovább? Folytassátok! Válasszatok ki képeket, amelyek a mese illusztrációi lehetnének. Állítsátok őket sorba és alakítsátok a történetet a tartalmuk szerint. Azaz, írjatok mesét a képek segítségével! Majd készítsétek el a bűvös kemencét, vagy a csodajárgányt!  Használjatok természetes anyagokat: agyagot, gyapjút, madzagot, fapálcikát, stb.

 


 

 A TEST BESZÉDE

Eszik Alajos grafikusművész kiállításához (február 23)                                                                               

     

 ?  Megérteni és papíron visszaadni a test beszédét izgalmas feladat. - vélekedik, Eszik Alajos grafikusművész. Miről beszélnek nekünk munkái? Próbáljuk néhány ábrázolt mozdulatot leutánozni és ezáltal kitalálni, milyen üzenetet hordoznak. Hogyan beszélünk a testünkkel? Milyen testi kifejezőeszközeink vannak szavaink alátámasztására? A test mely részei segítenek ebben bennünket? (Ismered a gesztikuláció fogalmát?) Figyeld meg, hogyan mutatják a rajzok a test részleteit! Mutatják-e? Látjuk-e az arcok mimikáját? Mivel és hogyan hangsúlyozza a rajz és a szín az alakok kifejezését, mondanivalóját?

  !  Játszunk a mozdulatokkal! Haladjunk szokatlan módon a testünkkel. Pl., menjünk át egyik helyiségből a másikba úgy, hogy az meglepő, furcsa legyen. Vagy játszunk az árnyékunkkal! Mutassunk árnyképek segítségével jellegzetes mozdulatokat! Olyan foglalkozást, munkát, játékot, ahol érdekes mozdulatokat végeznek az emberek! Kitalálhatóak-e? Pl.: balettozás, kötélhúzás, bohócjárás, sziklamászás, teniszezés, kötélen egyensúlyozás, jógázás, karmesteri dirigálás, stb. Figyeljük meg az árnyékokon, hogyan mozdulnak a test egyes részei, milyen formák rajzolódnak ki? Melyek a hangsúlyos, a mozdulatra legjellemzőbb elemek? Milyen az elmozduló tömegegek aránya, helyzete?

Készítsünk papírból olyan sík embersablont, amelynek mozdítható testrészei vannak. Ezekkel modellezzünk egy elképzelt mozdulatot, mozdulatsort, majd körberajzolva sablonunkat rögzítsük terveinket. Az így kapott vázlatokat kiegészíthetjük apróbb részletekkel, színekkel pedig hangsúlyosabbá tehetjük a mozdulatot.

 


 

 FOTOGRÁFIA

(M)érték - világhírű magyar fotográfusok kiállításához (február 9)                                                           

   

 ?  A kiállítás fotói közül több sajátos nézőpontból készült. Keressetek ilyen képeket! Hogy tudnánk elnevezni ezeket e nézeteket?  (felülnézet, alulnézet)  Milyennek látszik rajtuk a  világ? Mi történik a formákkal? (a park geometrikus mintákból áll össze, az emberek kicsik lesznek és furcsa arányúaknak látszanak....) Minden formát felismerünk rajtuk? Miért nem tudunk beazonosítani minden tárgyat?  Mi lehetett az így fotózott képekkel a művész célja? 

  !  Ma a testünkkel  alkotunk, játszani fogunk a különböző nézetekkel.  Rendeződjetek olyan formációkba, hogy felülnézetből érdekes képet készíthessek rólatok. Mit tudnánk kezdeni az alulnézettel? Leülök fotózni a lépcső aljába, mit tudnánk kezdeni a lépcsőn való mozgással?

 ?  A más időben és más helyszínen készült fotográfiák közül gyűjtsd össze azokat, amelyek azonos vagy hasonló képi ábrázolás és fogalmazásbeli tartalmakkal rendelkeznek! Milyen csoportokat lehet létrehozni? (Árnyék, tükröződés, víz, torzítás, divatkép, absztrakt, stb.)

  !  Készíts szokatlan nézőpontokból felvételeket! Próbálj teljesen felülről, illetve /pl. egy üveglap segítségével/ alulról fotózni.

Fotózz tükröződő és árnyékos felületeket!

Készíts absztrakt fotográfiát! Olyan részletfotókat, amelyek nem mutatják az adott téma egészét, hanem csupán formai elemeket, azaz sötét-világos, hideg-meleg, egyenes-görbe képépítő viszonylatait. Kísérletezhetsz a képkivágással is, kompozíciós különlegességekkel.

A kiállításon olyan képeket is találsz, amelyek nem fényképezőgéppel készültek. /Pl.: Moholy-Nagy László: Fotogramm-1, Önarckép/ Ismered a fotógramm technikáját? A fényérzékeny fotópapírra helyezett tárgyak, megvilágítás hatására érdekes nyomokat hagynak. Ahol nem tud áthatolni a fény, fehér marad a papír, ahol pedig fényt kap a papír, ott megfeketedik. A vegyszereket használó technikát azonban csak felnőtt segítségével próbáld ki! Érdekes hatást eredményez, ha áttetsző tárgyakat használsz, pl. üveg, víz.

Példákat a felső képekre kattintva láthatsz.

Képeidet küld el címünkre: mesterkedo@citromail.hu

 


 

 TÖREDÉK  - KÉP  - LÉT

Fejér Ernő képzőművész munkáihoz (január 26)                                                                                  

    

 ?  Milyen technikával készültek a fotó/grafikusművész képei? Mit ábrázolnak a fotók? Milyen elemekből épít a „színpadon”? Mi kerül a hátérre? Milyen módon változtatják meg a tükrök a kép látványát? Hogyan jelenik meg az alkotó a képeken? Miről szólhatnak ezek a képek? Vannak számodra megfejthető tartalmúak? Keress ilyeneket a címek segítségével! (Pl.: A költészet és a  kép testvérek) Figyeld meg rajtuk, hogyan kapcsolódik a cím és a képi tartalom?

  !  "Szinpad-kollázs" készítés  

Számodra melyek a legfontosabb: személyek, történések, olvasmányok, hősök, kalandok, gondolatok, tárgyak, ...? Gondolkodj el azon, hogyan és mivel tudnád ezeket  megjeleníteni? Készítsd el azokat a rajzokat, maketteket, egyéb ötletes formákat, amelyek megidézik számodra a fentiek jellemzőit. Használj ehhez a kezed ügyébe kerülő hétköznapi anyagokat. Az elkészült töredékeket rendezd össze egy színpadon, amely hátterébe tükröt állíts! Fotózd le "színpad-kollázsodat", vágd meg valamilyen számítógépes képszerkesztő programmal, esetleg változtasd meg a színeit. Kinyomtatás után még alakíthatod színezéssel, rajzolással, ragasztással.

A  lefotózott végeredményt küld el címünkre: mesterkedo@citromail.hu

 


Honlap ] Fel ] 08 01 26 ] 08 02 09 ] 08 02  23 ] 08 03 08 ] 08 04 19 ] 08 05 03 ] 08 05 09 ] 08 05 17 ] 08 06 21 ]
Utolsó módosítás: 2008.02.24.